Wyposażenie pracowni serologii krwi

Wspomniana powyżej specjalna kategoria odpowiedzialności, cechująca pracownie serologiczne tego typu, narzuca konieczność zapewnienia spokojnej atmosfery pracy. Warunek ten rzutuje z kolei na wybór pomieszczeń przeznaczonych na pracownie, które powinny być wydzielone tylko i wyłącznie do tego celu. Lepsze są małe izolowane pomieszczenia, niż efektowne w swych rozmiarach i przestrzeni pokoje, które z konieczności gromadzą większą liczbę pracujących, co uniemożliwia skupienie i spokój w czasie piacy.

Zasadniczymi warunkami, które powinny być zachowane w tych pomieszczeniach są: izolacja, czystość i odpowiednie oświetlenie dzienne i wieczorne. Co się tyczy oświetlenia, to oprócz oświetlenia górnego, powinny być umieszczone przy stołach laboratoryjnych kinkiety, umożliwiające odpowiednie oświetlenie, w zależności od potrzeby.

Pracownia powinna być zaopatrzona w mikroskop, wirówkę małoobrotową, cie- plarkę, łaźnię wodną, chłodnię, zamrażarkę i lampy kwarcowe. Szkło laboratoryjne powinno być dla pracowni wydzielone, przechowywane w specjalnie do tego celu przeznaczonym magazynku. Szkło laboratoryjne powinno być starannie myte i suszone, a w określonych przypadkach wyjaławiane. Musi być ono utrzymywane w stanie wręcz idealnej czystości i tylko takie szkło można przeznaczyć do pracy. Warunek przysłowiowej laboratoryjnej czystości nie będzie tu żadną przesadą. Pokrycie stołów laboratoryjnych i podłóg w pracowniach powinno umożliwić ich zmywanie i przecieranie płynami dezynfekującymi.

Przystąpienie do pracy w tym dziale powinno być poprzedzone szczegółowym za-poznaniem się z charakterem i wyposażeniem pracowni serologicznej.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.