Tasiemiec karłowaty

Tasiemiec karłowaty (Hymenolepis nana) jest małym robakiem o długości kilku centymetrów, pasożytującym w jelicie cienkim człowieka zakażenie tym tasiemcem następuje poprzez kontakt z człowiekiem już zakażonym i występuje głównie u dzieci, znacznie rzadziej u dorosłych. Zakażenie może występować sporadycznie lub pod postacią małych, ograniczonych do rodziny lub zbiorowisk zamkniętych (domy dziecka, klasy szkolne) epidemii.

Objawy klinie z’n e nie są charakterystyczne i ograniczają się do całego szeregu objawów dyspeptycznych i nerwowych. Bruzdogłowiec szeroki (Diphyllobothrium latum) jest najdłuższym z tasiemców długość jego może sięgać 20 metrów. U człowieka do zakażenia larwami bruzdogłowca dochodzi poprzez spożycie nie dogotowanego lub źle uwędzonego mięsa ryb słodkowodnych. W Polsce tasiemiec ten powoduje jedynie sporadyczne przypadki zachorowań.

Objawy kliniczne są wyrazem uszkadzającego działania jadów tego tasiemca na centralny układ nerwowy, a zwłaszcza na krwiotwórczą funkcję szpiku, co prowadzić może w konsekwencji do ostrej niedokrwistości.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.