TASIEMCZYCE

Tasiemce są to wydłużone, spłaszczone robaki składające się z główki (scolex), narządu przyczepienia zaopatrzonego w przyssawki i nieraz w przednie haczyki, z „szyjki” znajdującej się bezpośrednio za główką i stanowiącej część rozrostową robaka oraz z łańcucha kolejnych ogniw, zwanych członami. Tasiemce pozbawione są całkowicie przewodu pokarmowego i odżywiają się w jelitach produktami gospodarza przez osmozę.

Tasiemiec uzbrojony (Taenia solium) ma główkę uzbrojoną wieńcem haczyków -• stąd jego nazwa – i składa się z około 1000 członów długość robaka nie przekracza 3 metrów. Żywicielem pośrednim tego tasiemca jest Świnia domowa lub dzik w mięśniach tych zwierząt żyją jego larwy (wągry, cy Stic er ci).

LT człowieka dochodzi do zakażenia poprzez spożycie nie dogotowanego lub surowego mięsa tych zwierząt. Spożyte z mięsem wągry wyricowują w dwunastnicy swoją główkę i przyczepiają się do śluzówki jelita. Proces dojrzewania tasiemca wynosi około 2-3 miesięcy. W tym czasie tasiemiec osiąga zdolność odkładania członów.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.