Sposób przygotowania rozmazów do obserwacji mikroskopowych

Wszelkie rozmazy sporządzane w tych badaniach barwi się metodą złożoną przy użyciu: najpierw barwnika May-Griinwalda i z kolei barwnika Giemsy, w przyjęty sposób.

Preparaty barwione ogląda się najpierw pod małym powiększeniem mikroskopu (400 lub 600 razy), a to w celu wyszukania zgrupowania komórek, które mogłyby sugerować obecność komórek LE (szczególnie brzegi rozmazu). Dopiero „wytypowane” fragmenty rozmazu obserwuje się przez obiektyw immersyjny, zmieniając po prostu w danym położeniu obiektyw „mały” na immersyjny i nakładając z boku cienką pałeczką lub drucikiem zaopatrzonym w oczko kroplę olejku immersyjnego.

Podkreśla się raz jeszcze obowiązek przygotowywania kilku preparatów do obserwacji mikroskopowych i bardzo dokładny ich przegląd. Obserwacja jednego tylko rozmazu może nie dać żadnego wyniku, co może być powodem mylnej interpretacji.

W razie dodatniego wyniku badania, tzn. stwierdzenia obecności komórek LE w preparacie, należy podać tzw. indeks LE. Indeks LE wyraża się cyfrą, określającą liczbę komórek LE spotkanych na 500 leu-kocytów.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.