Przebieg kliniczny durów

Taki sposób uodpornienia stosuje się zarówno u dzieci od lat 5, jak i u osób dorosłych, które nie otrzymały szczepienia podstawowego. Należy przestrzegać przeciwwskazań ogólnych. .Odczyn poszczepienny może być miejscowy w postaci •rumienia, obrzęku i bolesności, a także ogólny z podwyższeniem ciepłoty nawet do 39°, bólem głowy i stawów. Objawy te ustępują zazwryczaj po 24-4r8 godzinach. Szczepionkę przechowywać należy w miejscu ciemnym w temperaturze od 4 do 10°.

Ostatnio dołączono do szczepionki przećiwdurowej anatoksynę tężcową. Dury rzekome A i B Paratypihus A i B. Dury rzekome A i B wywołane są przez S. paratyphi (A) i S. schottmuelleri (B) spośród tych dwóch durów rzekomych częściej notowany jest w Polsce dur rzekomy B.

Przebieg kliniczny durów rzekomych podobny jest do przebiegu duru brzusznego, jedynie okres gorączki jest krótszy, różyczka najczęściej obfitsza i silniej zaznaczone objawy biegunkowe. Choroba trwa przeważnie krócej i ma łagodniejszy przebieg. Dość często spostrzega się nawroty choroby.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.