Powikłania w durzę brzusznym

Powikłania w durzę brzusznym u dzieci występują rzadko, Są to zapalenia płuc, zespoły mózgowe i oponowe, zapalenie dróg moczowych i nerek, ropowice do wyjątkowo rzadkich powikłań u dzieci należy przebicie jelita z zapaleniem otrzewnej.

Rozpoznanie duru brzusznego opieramy: na objawach klinicznych, badaniu morfologicznym krwi, wynikach badań bakteriologicznych i na wynikach badań serologicznych. Otrzymanie dodatniego posiewu z krwi jest bezwzględnym dowodem choroby. Krew na posiew pobiera się w pierwszych 7-10 dniach choroby, natomiast posiewy z lcalu i moczu najlepiej jest wykonać w 2-3 tygodniu cho-> roby.

Stwierdzenie w przebiegu choroby obecności aglutynin H lub O (odczyn Widala) przemawia za rozpoznaniem duru brzusznego. Należy jednak pamiętać, że osoby szczepione przeciw durowi brzusznemu mogą wykazywać obecność aglu- tynin przez okres 6-12 miesięcy i dłużej, zwłaszcza dla antygenu H, jak również

Dodatni więc odczyn Widala i o tym, że u osób, które przebyły dur brzuszny lub były szczepione, może wystąpić wzrost przeciwciał w stosunku do pałeczki duru brzusznego w przebiegu innych chorób gorączkowych,’ zwłaszcza w przebiegu duru plamistego i brucelozy (tzw. paraaglutynacja).

Dodatni więc odczyn Widala z antygenem somatycznym i rzęskowym potwierdza rozpoznanie kliniczne duru brzusznego, jeśli jego miano wynosi 1 : 100 lub jest wyższe i jeżeli narasta w toku choroby.

W latach ostatnich obok odczynu typu Widala wykonywany jest również dla celów diagnostycznych odczyn hemaglutynacji z krwinkami baranimi. Test ten uważany jest za wysoce swoisty dla duru brzusznego i bardzo czuły.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.