Oznaczanie grup krwi u dawców

Krew dawców oznacza się przede wszystkim z punktu widzenia przynależności gru-powej ABO i Rh. Niektóre ośrodki posługują się przy tym dodatkowo surowicami wzorcowymi anty-C, anty-E i anty-D. U dawców D (-) oznacza się również antygeny CiE.

Oznaczanie grup krwi u biorców. Jakkolwiek człowiek z grupą 0 uważany był długo za „uniwersalnego dawcę” krwi dla ludzi o grupie A, B, AB, obecnie postępowanie takie nie jest polecane. Zasada ta może być podstawą postępowania, gdy miano przeciwciał anty-A i anty-B nie przekracza 1:16, a przetaczana krew nie ma zbyt dużej objętości. Zastrzeżenia budzą jednak przypadki przetaczania dużych objętości krwi osobnika grupy 0, a to ze względu na obecność w surowicy takiego dawcy przeciwciał anty-A i anty-B, które – podane w znacznej objętości krwi – mogą nie być obojętne w stosunku do antygenów krwinek biorcy.

Konieczne jest również oznaczanie grupy Rh biorcy biorca Rh – nie może otrzymać krwi Rh +. Dawcą nie może być człowiek cierpiący na hepatitis czy chorobę weneryczną.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.