Osutki plamiste

Osutki plamiste wyjątkowo tylko mogą się zjawiać zaraz po urodzeniu zwykle występują one dopiero po paru tygodniach. Są one podobne do zmian w kile nabytej drugorzędowej nawrotowej. Ogutka składa się z dużych elementów, nie odgraniczonych ściśle od otoczenia. Osutld plamiste stanowią przejście do osutek mieszanych plamisto-grudkowych. Są one uogólnione, początkowo o zabarwieniu żywoczerwonym, później przybierają odcień miedzi.

Zmiany w błonach śluzowych (sapka kilowa). Najbardziej typowe dla kiły wrodzonej jest zajęcie procesem chorobowym błony śluzowej nosa. Może to mieć miejsce już w życiu płodowym, zaraz po urodzeniu lub też po paru dniach, a wyjątkowo po paru tygodniach. Początkowo występują, zmiany nieżytowe w-przedniej części nosa, następnie obrzęk błony śluzowej rozszerza się i występuje zwężenie światła otworów nosowych. Wskutek tego oddychanie przez nos jest utrudnione, a przy wdechu słychać charakterystyczną sapkę. W późniejszych okresach, w przypadkach nie leczonych, może dojść do powstania nadżerek i owrzodzeń i do niszczenia części chrzęstnej i kostnej nosa. Zmiany te mogą doprowadzić do zniekształcenia nosa, tzw. nosa siodełkowatego. Jak wspomniano, cały proces może przebiegać w życiu płodowym i dziecko może się nawet urodzić ze zniekształceniem siodełkowatym nosa.

Zmiany w narządach wewnętrznych we wczesnej kile wrodzonej są bardzo częste. Do najczęściej dotkniętych należą wątroba i śledziona. Wątroba jest powiększona, a brzeg jej jest dość twardy i gładki, zwłaszcza w prawym płacie. Śledziona również jest powiększona, a dolny jej brzeg wyraźnie stwardniały. Niekiedy powiększona śledziona dochodzi aż do linii pępkowej.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.