GRZYBICE BŁON ŚLUZOWYCH

Grzyb pleśniawki (Oidium albie ans, Monilia albie ans) jest ogromnie rozpo-wszechniony w populacji ludzkiej i saprofituje często w jamie ustnej i w jelitach dzieci zdrowych oraz w narządach rodnych kobiet (stąd łatwość zakażenia noworodka w chwili porodu).

Grzyb pleśniawki może się stać chorobotwórczym przy spadku odporności dziecka, zwłaszcza w pierwszych 2-3 miesiącach życia (odwodnienie, wyniszczenie przewlekłą chorobą), jak również przy mechanicznym uszkodzeniu śluzówki, a szczególnie przy długotrwałym stosowaniu antybiotyków o szerokim zakresie działania.

Przebieg kliniczny. Najczęściej pleśniawki umiejscawiają się na bocznych brzegach języka, na śluzówce wewnętrznej powierzchni warg i policzków, oraz na podniebieniu twardym, rzadziej na łukach podniebiennych, a bardzo rzadko na powierzchni całej śluzówki gardła. Możliwe jest dalsze rozprzestrzenianie się tych zmian – z zajęciem przełyku, żołądka, jelit i skóry, choć zdarza się to wyjątkowo rzadko. Notowane są również pojedyncze przypadki zapalenia opon mózgowych, wywołanego przez Candida albicans. Może też nastąpić uogólnione zakażenie.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.