Dwa rzędy rozcieńczeń obu surowic

Przygotowuje s:ę dwa rzędy rozcieńczeń obu surowic: – surowicy antyglobulinowej od 1:20, 1:40, . – surowicy anty-Rh od 1:1, 1:2, 1:128.

Krwinki badane uczula się odpowiednimi rozcieńczeniami surowicy anty-Rh, według omówionej zasady. W ten sposób przygotowuje się szereg krwinek uczulonych wzrastającymi rozcieńczeniami surowicy. Każda próba musi być dokładnie opisana, ażeby nie pomylić rozcieńczeń. Na płytę aglutynacyjną (względnie w probówkach przy metodzie probówkowej) nakłada się po 8 kropli (w szeregu poziomym) każdego rozcieńczenia krwinek uczulonych, po czym do każdego rzędu dodaje się po 1 kropli odpowiednio rozcieńczonej surowicy antyglobulinowej. Sposób i czas inkubacji -jak wyżej.

Interpretacja wyników próby jest następująca: Dodatni odczyn polega na wystąpieniu aglutynacji krwinek pod wpływem surowicy antyglobulinowej. W przypadku badania nie znanej surowicy na obecność przeciwciał niekompletnych anty-Rh, przy użyciu krwinek wzorcowych, wynik dodatni jest po-twierdzeniem obecności tych przeciwciał w surowicy. W przypadku badania nie znanych krwinek czerwonych na obecność antygenów Rh, przy użyciu surowicy wzorcowej anty-Rh, którą uczula się krwinki badane, wynik dodatni jest potwierdzeniem obecności odpowiednich antygenów Rh w krwinkach.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.