Dokładny opis próby

Niezależnie od tej uwagi, podaję niżej opis próby, w celu zaznajomienia czytelnika z szerszym przeglądem metod badawczych w omawianym dziale serologii. 12 probówka każdego szeregu zawiera zatem zawiesinę odpowiednich krwinek w fizjologicznym roztworze chlorku sodowego. 11 probówek każdego szeregu zawiera zawiesinę odpowiednich krwinek, tzn. krwinek badanych, lub krwinek wzorcowych grupy 0, z dodatkiem kolejnych rozcieńczeń surowicy badanej.

Tak przygotowane szeregi miesza się lekko wstrząsając statywem i wstawia do lodówki o temp. 0stopni-4stopni na 16-18 godzin. Wynik odczytuje się natychmiast po wyjęciu statywu z lodówki sposób odczytywania wyniku polega na lekkim wstrząsaniu każdej probówki i obserwacji, w której z nich wystąpiła aglutynacja -jej znamiona są już czytelnikowi znane (patrz wyżej).

Dla każdego szeregu oznacza się miano surowicy, tj. najwyższe rozcieńczenie surowicy, w którym jeszcze stwierdza się aglutynację. Aglutynacja w rozcieńczeniach przewyższających 1:8 uważana jest za wynik dodatni. 12 probówki w obu szeregach stanowią kontrolę zawiesiny krwinek w fizjologicznym roztworze chlorku sodowego, która w prawidłowych warunkach nie powinna wykazać aglutynacji.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.